cum incep sa tin contabilitate in particular doar cu faculta

Pagina celor care nu stiu de unde sa inceapa o contabilitate. Contabilitate pentru cei care sunt la inceput de drum. Basic Accounting.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
mirelaj100
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Mon Aug 22, 2011 6:12 am

cum incep sa tin contabilitate in particular doar cu faculta

Post by mirelaj100 » Mon Aug 22, 2011 6:54 am

Problema cea mai mare este de unde aflu informatiile elocvente ca sa incep sa tin evidente contabile. Am voie sa imi cumpar calculator, program de contabilitate si sa tin evidente? am vechime pe cartea de munca 1 an si 6 luni de lucru doar in contabilitate primara. Balanta, bilant am fc doar in liceu. multumesc.

biancateodora
Coffe-drinker
Posts: 15
Joined: Mon Nov 08, 2010 11:20 am

Re: cum incep sa tin contabilitate in particular doar cu faculta

Post by biancateodora » Mon Aug 22, 2011 2:34 pm

Dar tu stii sa faci inregistrari? Cam ce stii? Ai dreptate ca iti trebuie un calculator, program de conta, imprimanta. Dar cam ce stii legat de conta, de inregistrari? Numai asa te pot indruma.

colorana
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Tue Aug 30, 2011 1:01 pm

Re: cum incep sa tin contabilitate in particular doar cu faculta

Post by colorana » Tue Aug 30, 2011 1:17 pm

Buna ziua! intrebarea mea este daca pot sa tin evidenta contabila in particular, avand in vedere ca am cunostinte in domeniu si sunt angajata ca si contabil la o multinationala de 3ani. Doresc sa tin evidenta la o consignatie, insa nefiind expert contabil , nu stiu sub ce forma legala pot tine contabilitatea firmei respective. Trebuie sa ma angajeze part-time sau tb. sa-mi infiintez eu un PFA? Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc.

miaeconomista
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Wed Nov 09, 2011 1:45 pm

Re: cum incep sa tin contabilitate in particular doar cu faculta

Post by miaeconomista » Sun Jul 29, 2012 5:46 pm

va rog sa/mi raspunda cineva care stie
am terminat facultatea Stiinte Economica Spacializarea contab.si informatica de gestiune si vreau sa tin contab.acasa pe calculator,clientii doritori au vrut sa incheiem contract de prestari servicii se poate,daca nu am PFA ? sau se poate doar cu angajare 2 ore ? si inca ceva daca pot sa inchei BILANTUL doar cu facultate si daca da in ce conditii asta va intreb pt ca unii spun DA cu contract de 2 ore,altii spun Nu,si toti sunt economisti vechi.
va multumesc si astept un raspuns cit mai repede

dmldone
Site Admin
Posts: 5546
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: cum incep sa tin contabilitate in particular doar cu faculta

Post by dmldone » Mon Jul 30, 2012 10:08 am

poti sa tii contab. si fara sa fii membra CECCAR, insa cel mai bine ar fii sa mergi la examenul de stagiu la CECCAR. pentru a incheia contracte cu clientii - iti poti face PFA sau firma. e alegerea ta

Post Reply

Return to “SA INVATAM CONTABILITATE”