deducere TVA pe chirie

Aspecte intalnite in practica. Intrebari si raspunsuri.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
Stevoln
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Wed Aug 03, 2011 8:30 pm

deducere TVA pe chirie

Post by Stevoln » Wed Aug 03, 2011 8:45 pm

Am si eu o mica nedumerire legat de tva-ul platit pe chirii.

As optat pentru inchirierea unui spaciu comercial, chiria este stabilita la undeva la 1000 de euro/luna la care se mai adauga si TVA-ul de 24%. Intrebarea mea ar fi daca se poate deduce TVA platit pentru inchirierea spatiului comercial? Daca nu se poate integral cel putin partial? Mentionez faptul ca sunt o firma platitoare de TVA.

Am citit pe un site ca "Scutirea este optionala, in sensul ca proprietarul bunului imobil poate opta pentru aplicarea regimului de taxare asupra sumelor obtinute din inchiriere. Optiunea de taxare se exprima pe baza unei notificari care se depune la organul fiscal teritorial al firmei care are bunul imobil in patrimoniu." deci proprietarul statiului poate opta pentru inchirierea spatiului fara a mai perce TVA?

sau "Puteti deduce tva aferent chiriei, daca proprietarul spatiului a notificat optiunea facturarii cu tva la Administratia Financiara. Puteti deduce acest tva numai pe baza notificarii din acest motiv solicitati proprietarului o copie a notificarii." este aplicabil in acest caz, putandu-se deduce integral TVA-ul? In cay afirmativ care ar fi procedurile de realizare?

Va multumesc anticipat.

ANDREUTA
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Mon May 16, 2011 4:31 pm

Re: deducere TVA pe chirie

Post by ANDREUTA » Sun Aug 07, 2011 11:27 pm

Da poti deduce TVA-ul daca locatorul( proprietarul) depune la Administatie optiunea de taxare a chiriei prin emiterea facturii cu TVA colectata.Nu uita sa ceri o copie a acestei notificari pentru a te justifica in cazul unui control!

Post Reply

Return to “TVA la incasare 2014 - forum intelegere sistem”