Intrebare garantie

Sa invatam impreuna pentru examenul de acces la profesia de expert contabil si de contabil autorizat.
"Sansa favorizeaza omul pregatit. Louis Pasteur"

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
alexandraciopei
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Fri Oct 30, 2009 10:05 pm

Intrebare garantie

Post by alexandraciopei » Fri Oct 30, 2009 10:24 pm

Buna seara,


Firma la care lucrez a facturat granatia pentru un spatiu pe care l-am inchiriat catre un client nou in luna X a acestui an. In luna respectiva s-a intregistrat factura in contul 472. Intrebarea mea este daca s-a facut corect inregistrarea si daca nu cum se poate sa o corectez. (am citit ceva pe net si de contul 802, are vreo relevnta acest cont). Mentionez ca activitatea de baza nu este aceea de inchiriere de spatii.

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Intrebare garantie

Post by delia » Mon Nov 30, 2009 12:57 pm

Garantia nu este un venit anticipat, ci o suma consemnata pentru o garantie de plata facuta in baza unui contract comercial si care ar trebui sa aiba la baza un contract de garantie inregistrat in registrul electronic de garantii, si ca atare inregistrarea sumei incasate trebuie reflectata in contul 462, nu in 472. Putea fi considerata un venit anticipat daca era facturata ca si suma achitata in avans.
Garantia achitata trebuie reflectata si in afara bilantului asa cum ati precizat si dvs.

Post Reply

Return to “Clubul candidatilor la examenul de acces la CECCAR”