Admiterea 2010

Sa invatam impreuna pentru examenul de acces la profesia de expert contabil si de contabil autorizat.
"Sansa favorizeaza omul pregatit. Louis Pasteur"

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

stela_cj
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Sun Aug 23, 2009 12:09 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Admiterea 2010

Post by stela_cj » Sun Aug 23, 2009 12:20 pm

Am terminat anul acesta facultatea de stiinte economice si as dori sa ma pregatesc pentru admiterea in vederea obtinerii calitatii de expert contabil la CECCAR.Ma mai gandesc si sa fac un master in domeniu.Ce ma sfatuiti,ma ajuta masterul la ceva sau e suficient stagiul la CECCAR?Si cam cu cat timp inainte trebuie sa ma apuc de invatat?Mentionez ca nu prea am experienta.Multumesc.

dmldone
Site Admin
Posts: 5547
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Admiterea 2010

Post by dmldone » Tue Aug 25, 2009 8:25 am

Te pote ajuta si un master, dar de tine depinde sa evaluezi asta. Cu privire la CECCAR, iti recomand sa urmaresti grupul nostru - http://finance.groups.yahoo.com/group/contacafe_club/ - ca sa iti faci o idee despre examene.

s.myrela
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Tue Aug 25, 2009 12:57 pm

Admiterea 2010

Post by s.myrela » Tue Aug 25, 2009 1:07 pm

Buna ziua,

Este valabil si pentru cei care vor admitere CECCAR la contabil autorizat?

dmldone
Site Admin
Posts: 5547
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Admiterea 2010

Post by dmldone » Tue Aug 25, 2009 2:30 pm

daca te referi la grup - DA.

anita1
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Wed Oct 28, 2009 10:03 pm

Re: Admiterea 2010

Post by anita1 » Wed Oct 28, 2009 10:11 pm

Buna seara,

Stie cineva daca se poate echivala stagiul de expert contabil cu 2 ani lucrati in contabilitate?
Multumesc

dmldone
Site Admin
Posts: 5547
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Admiterea 2010

Post by dmldone » Tue Nov 03, 2009 2:55 pm

Intreaba la CECCAR - mergi cu acte la tine.

geta stroe
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Mon Jun 01, 2009 10:31 am

Re: Admiterea 2010

Post by geta stroe » Sun Nov 15, 2009 3:14 pm

are cineva probleme rezolvate pt. examenul de stagiar anulI experti contabili?


delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Admiterea 2010

Post by delia » Mon Nov 30, 2009 12:51 pm

Pentru examenul de acces la calitatea de expert contabil sau contabil autorizat membru CECCAR este necesara pregatirea cu cel putin cateva luni daca nu chiar cu un an inaite, iar pregatirea sa conste in principal in studierea bibliografiei stabilite si a rezolvarii problemelor si studiilor de caz publicate de catre CECCAR pentru examenul de acces.
Un masterat ajuta pentru aceasta pregatire a examenului de acces, intrucat deocamdata nu este echivalent cu acesta.
Referitor la echivalarea stagiului pentru expert contabil faptul ca ai lucrat in contabilitate nu constituie stagiu, pentru ca in perioada de stagiu(daca esti stagiar stii) sunt stabilite prin regulament o serie de activitati care sa te ajute in rezolvarea problemelor pentru examenul de aptitudini si nu numai, ci si pentru largirea bazei de cunostiinte. Poate fi aprobat de catre CECCAR echivalarea daca ai lucrat intr-o societate de expertiza contabila, care sa fi fost autorizata ca si tuture de stagiu, dar in urma unei cereri pe care trebuie sa o depui la CECCAR in care sa prezinti toate aspectele.

Fanel
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:40 am

Re: Admiterea 2010

Post by Fanel » Thu Jan 07, 2010 9:55 am

Buna!... :D
FAINA ideea de a invata impreuna pentru examenul acela nasol de expert contabil!... Eu am nimerit intamplator la ASE... :? Vazand ca nu reusesc la Filosofie, nevasta-mea, satula sa ma tot intretina, a zis:"Fanele, draguta, da tu la ASE, ca intri sigur!" Si am intrat din prima. M-am angajat ca...contabil si eram o pacopste, ca sunt mai mult cu capu' in nori. Dar pana la urma am reusit sa devin un contabil model, numa' ca acum vreau sa ma apuc sa invat pentru experti contabili, asaa... printre picaturi, la servici. Dar nu stiu cum sa fac, ca nu ma pot mobiliza deloc. Am zis sa incep cu Fiscalitatea, dar, parca, mi se deconecteaza toate legaturile interneuronale cand incep sa citesc Codul Fiscal. :oops:

Voi cum invatati? Nu e mai bine sa iau cartea aia de la CECCAR si sa invat raspunsurile pe dinafara? Voi cum procedati? Cand incepe cursul ala de pregatire impreuna online? Ma primiti si pe mine in grupa voastra? :mrgreen:

contabila
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Tue Oct 06, 2009 7:52 am

Re: Admiterea 2010

Post by contabila » Mon Feb 01, 2010 6:25 pm

Va rog frumos,are cineva,pentru mine,exercitiile rezolvate pentru stagiari anul 3 experti contabili?

mentorxp
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Thu Feb 18, 2010 2:55 am

Re: Admiterea 2010

Post by mentorxp » Thu Feb 18, 2010 3:25 am

Are cineva suporturile de curs (pentru examenul de acces la stagiu) ,la fiecare materie ? Si cartea de subiecte din 2008? PLS :wink:

tnsralu
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Fri Feb 19, 2010 3:00 pm

Re: Admiterea 2010

Post by tnsralu » Fri Feb 19, 2010 3:10 pm

Salutare,
Si eu ma pregatesc pentru examenul de acces la stagiu. Cine vrea sa ne confruntam materialele sau cunostintele ori sa invatam cumva colaborand, poate sa imi trimita un mesaj.
Spor la invatat!

biscuta
Coffe-drinker
Posts: 5
Joined: Tue Feb 23, 2010 3:54 am

Re: Admiterea 2010

Post by biscuta » Tue Feb 23, 2010 10:59 pm

Buna ziua.De ceva vreme tot caut pe net ceva concret despre materialele dupa care putem invatza anul asta pentru examenul de acces contabili autorizati si... nimic concret.Doar franturi sau nimic care sa spuna clar ce este pentru expert contabil si ce este pentru contabil autorizat.Chiar nu stiu de unde sa incep si nici ce sa invatz.Multumesc pentru orice mica lamurire

dmldone
Site Admin
Posts: 5547
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Admiterea 2010

Post by dmldone » Wed Feb 24, 2010 9:11 am


Post Reply

Return to “Clubul candidatilor la examenul de acces la CECCAR”