contabilitatea productiei de termopan

Cum tinem evidenta contabila si extracontabila. Ce documente utilizam. cum facem verificarile. Care sunt conturile utilizate. Monografie contabila.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
[email protected]
Coffe-drinker
Posts: 3
Joined: Sat May 23, 2009 11:35 am

contabilitatea productiei de termopan

Post by [email protected] » Sat May 23, 2009 12:08 pm

O cunostinta a mea are o societate care face geamuri si usi termopan si le monteaza.Nu are salariati incadrati la firma.As dori sa stiu cum se inregistreaza in contabilitate productia si vanzarea.

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: contabilitatea productiei de termopan

Post by delia » Sat May 23, 2009 7:39 pm

Dar cu cine le face?
Are contract cu o alta societate care ii face prestari servicii?
Productia se inregistreaza la pret prestabilit sau cost efectiv prin urmatoarea foemula contabila:
345 = 711 si 348= 711 daca folosesti pretul prestabilit sau,
345 = 711 daca inregistrarile le faci la cost efectiv.
Dar, mai sunt multe care trebuie facute dar pentru care trebuie sa dai detalii.

[email protected]
Coffe-drinker
Posts: 3
Joined: Sat May 23, 2009 11:35 am

Re: contabilitatea productiei de termopan

Post by [email protected] » Mon Jun 01, 2009 8:42 am

Revin cu detalii despre societatea care produce si comercializeaza termopane. Am spus ca nu are angajati in statul de plata, dar lucreaza familia.Ei cumpara materiile prime necesare, le asambleaza, si le monteaza.Din ce am vazut eu nu stabilesc preturile in functie de pretul materiilor prime si al celorlalte cheltuieli (nu am vazut calculat un astfel de cost). Parerea mea este sa fi stabilit costul luand in calcul toate cheltuielile ocazionate de productie, montare,tot ce tine de activitatea in sine. In situatia aceasta nu stiu inregistrarea contabila a productiei.

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: contabilitatea productiei de termopan

Post by delia » Tue Jun 02, 2009 10:14 pm

Inregistrarea productiei se poate face in doua feluri cu acelasi rezultat.
Poti inregistra producti obtinuta la preturi prestabilite- si atunci intrarea 345 = 711 la fiecare intrare iar la finele lunii inregistrezi diferenta intre pretul prestabilit si costul efectiv 348=711 cu diferenta daca este favorabila in rosu si daca este nefavorabila in negru.
La iesirea produselor adica la vanzare , vanzarea o inregistrezi 411= 701 la pret de vanzare, iar descarcarea de gestiune 711 =354, si 711 = 348 in rosu sau negru. (pentru scaderea diferentelor de pret folosesti metoda de la 378).
Sau poti inregistra productia la cost efectiv 345 = 711, si restul este la fel ca si mai sus numai ca nu iti mai apar diferentele de pret.
In costul efectiv se cuprind toate cheltuielile ce s-au facut pentru obtinerea productiei mai putin costul subactivitatii si cheltuielile de administratie. Cheltuielile indirecte le repartizezi asupra produsului daca aceasta repartizare se poate face in mod rezonabil.

dmldone
Site Admin
Posts: 5546
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: contabilitatea productiei de termopan

Post by dmldone » Wed Jun 03, 2009 7:50 am

@delia - multumim mult pentru raspunsuri.

Post Reply

Return to “Contabilitate de Productie (Contabilitate de gestiune)”