bun de capital-perioada suspendare activ.

Cheltuieli de constituire. Licente. Programe informatice. Terenuri. Amenajari de terenuri. Echipamente tehnologice. Utilaje. Mijloace de transport. Animale. Plantatii. Intrebari si raspunsuri.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
omer
Coffe-drinker
Posts: 10
Joined: Wed Aug 13, 2008 4:41 pm

bun de capital-perioada suspendare activ.

Post by omer » Tue Aug 31, 2010 11:57 am

Buna ziua!Am urmatoarele intrebari si va rog sa ma sfatuiti cum e legal:
1.S-a achizitionat in iulie 2007 o cladire cu taxare inversa care a fost adusa aport la capitalul social al societatii.Pana in prezent s-au obtinut venituri din inchirierea acesteia la care s-a optat chirie cu tva.Se doreste suspendarea societatii pe 3 ani si va intreb: trebuie sa fac ajustare de tva la cladire fiind bun de capital la valoarea ramasa neamortizata a cladirii pe perioada suspendarii activitatii?
2.Asociatul unic doreste ca inainte de suspendare sa dea cladirea unei persoane fizice care sa aiba grija de aceasta pe perioada suspendarii in baza unui contract de comodat.Va intreb:se poate la incheierea contractului de comodat sa se adauge o clauza in care sa se specifice ca persoana fizica poate inchiria bunul iar societatea proprietara nu doreste nici un leu ci sa fie intretinut spatiul?
Multumesc!

omer
Coffe-drinker
Posts: 10
Joined: Wed Aug 13, 2008 4:41 pm

Re: bun de capital-perioada suspendare activ.

Post by omer » Wed Sep 01, 2010 8:42 am

Chiar nu ma poate ajuta nimeni? :cry:


Post Reply

Return to “Active imobilizate”