Procedura inregistrare casa marcat la administratia fin.

Aspecte contabile manageriale. Monografii contabile. Planul de conturi.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
dmldone
Site Admin
Posts: 5546
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Procedura inregistrare casa marcat la administratia fin.

Post by dmldone » Wed Nov 05, 2008 9:53 am

Procedura presupune - se depune la DGFP dosar care contine:
- cerere fiscalizare casa de marcat – 2 exemplare,
- documentele de achizitie ale casei (factura + chitanta, sau altele dupa caz) in copie,
- dovada ca furnizorul casei de marcat este distribuitor autorizat (trebuie sa fie o copie a documentului respectiv in documentatia casei)
– aviz de distributie,
- proces verbal de sigilare – tot de la furnizor,
- copie garantie – in cartea de interventie,
- daca firma este platitoare de tva – copia certificatului in scopuri de tva, daca este neplatitoare – declaratie pe proprie raspundere,
- copie CUI,
- daca se instaleaza casa la un punct de lucru – dovada de la registrul comertului a punctului de lucru si activitatea declarata la punctul de lucru, copie contract inchiriere, comodat, etc pentru punctul de lucru, imputernicire si copie C.I. pentru persoana care depune dosarul
– daca persoana este salariat al firmei este necesara copia contractului de munca.

Dupa 7-10 zile se elibereaza de la DGFP dovada inregistrarii casei in Registrul lor de evidenta cu care se merge la furnizorul casei de marcat. Acesta face instalarea si elibereaza declaratia de instalare in mai multe exemplare (in cazul meu au fost 4).
Se merge apoi la administratia unde este inregistrata firma cu urmatoarele acte:
- dovada de la DGFP – original si copie,
- declaratia de instalare,
- cele 2 carti ale casei – cartea de interventie si registrul special,
- copie CUI,
- Copie CIF – pt platitori de TVA.

Dupa ce se face instalarea de catre furnizorul casei trebuie mers la fisc in maxim 24 ore; dupa ce se rezolva la fisc, o copie a declaratiei de instalare cu stampila fiscului trebuie dusa la DGFP.


thanks to madalina - membru pe contacafe_club

Post Reply

Return to “Contabilitate Manageriala”