Plata bancara persoana juridica catre PF

Pagina legislatiei contabile. Orice contabil, prima data cu asta TREBUIE SA INCEAPA!
Legea contabilitatii 82/1991, OMFP 1752/2005(reglemetari contabile), OMFP 1850/2004(registre si formulare financiar-contabile).

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
adrian0891
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Fri Oct 28, 2011 7:29 am

Plata bancara persoana juridica catre PF

Post by adrian0891 » Fri Oct 28, 2011 7:33 am

Am si eu o intrebare: in cazul in care se face un transfer de bani, prin banca, in lei, se cere pe langa OP si un alt document justificativ (contract, factura etc.). M-ar interesa din punct de vedere al legislatiei contabile unde se stipuleaza obligatia existentei documentului justificativ. Mentionez ca persoana fizica nu este nici salariat, nici asociat, deci nu este vorba de salarii sau dividende.

glavaf
Coffe-drinker
Posts: 18
Joined: Wed Apr 08, 2009 1:14 pm

Re: Plata bancara persoana juridica catre PF

Post by glavaf » Thu Nov 10, 2011 2:22 pm

adrian0891 wrote:Am si eu o intrebare: in cazul in care se face un transfer de bani, prin banca, in lei, se cere pe langa OP si un alt document justificativ (contract, factura etc.). M-ar interesa din punct de vedere al legislatiei contabile unde se stipuleaza obligatia existentei documentului justificativ. Mentionez ca persoana fizica nu este nici salariat, nici asociat, deci nu este vorba de salarii sau dividende.
Cred ca acest lucru este stabilit in norme bancare si in contractul dumneavoastra cu banca respectiva.
Nu stiu sa fie prevazut undeva in normele de contabilitate.
Binecuvântează, Doamne, devenirile gândurilor mele și vindecă amintirile gândurilor care m-au întrupat;
că gândul meu Te va lăuda și amintirea gândului Te va prăznui, Doamne.

Post Reply

Return to “Legislatie cu privire la CONTABILITATEA FIRMEI”